Pohoří Mt. Kenya je druhé nejvyšší pohoří v Africe. Dosahuje výšky 5 199 m.n.m.
FOTO: Archiv CK Marco Polo
Kdy se do Mt. Kenya vydat
Počasí ve vyšších polohách může být velmi nevlídné a může se velmi rychle střídat. Inu, velehory.
FOTO: Archiv CK Marco Polo
Na vrcholcích pohoří Mt. Kenya leží pět ledovců, a i když se jejich hmota zmenšuje každým rokem, stále ovlivňují teplotu v okolních údolích. Nečekejte tedy žádné teplo. Ve vyšších polohách může být až -10C°, v nižších polohách okolo 0C°. Od poloviny března do poloviny června a od října do poloviny prosince v Mt. Kenya prší a treky jsou mnohem složitější, některé se dokonce nedají uskutečnit vůbec. Ideálním obdobím pro návštěvu je leden a únor, srpen a září.
středa 4. prosince 2013, 17:25
Být věčně druhý je k vzteku
Někteří sportovci by o tom mohli vyprávět. Jsou vynikající a překonávají všechny dosavadní výkony, jenže se narodili v době, kdy je někdo další jen o něco málo lepší než oni. Jsou odsouzeni k tomu, být sice lepší než všichni v historii, ale být přitom neustále jen druzí. Je to pech, výsměch osudu, je to k vzteku, ale nedá se s tím nic dělat. Mt. Kenya je krásné pohoří, ale nikdy nebude tak slavné jako Kilimandžáro. Mt. Kenya se svým vrcholem ve výšce 5199 m n. m. je druhou nejvyšší horou Afriky, ale na vítězství to nestačí. Kilimandžáro, jako nejvyšší hora Afriky (5895 m n. m.), je symbolem východní Afriky a nic na tom nezmění ani poznání, že běžný člověk si v pohoří Mt. Kenya užije mnohem víc radosti a dobrodružství než na Kilimandžáru. Lidé touží zahlédnout zasněžený vrcholek bájné hory, třeba jen na několik málo minut, udělat si snímek a mít ten hřejivý pocit, že jsem Kilimandžáro pokořil.
Kilimandžáro se nerado ukazuje. Můžete v jeho blízkosti být i několik dnů, aniž by vám dalo šanci na jediný snímek.
FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo
Ti odvážnější se na vrcholek vydají skutečně a po několikadenním trmácení se slastným a neopakovatelným pocitem vystoupí na hromádku kamení. „Jsem tady a kdo je výš!?“ Nikdo, alespoň v Africe! Je fajn pozorovat, že pro většinu lidí, kteří se na Kilimandžáro vydávají, je cílem sama cesta na vrchol. Nejde jim jen o to, zapíchnout vlaječku do mapy a chlubit se, že tam byli. Jde jim o zážitek z výstupu, z překonávání sama sebe a ze zvláštního, nepopsatelného pocitu sounáležitostí s horou, okolní přírodou. Můj kamarád Astarick, který často doprovází klienty na vrchol Kilimandžára, nazývá výstup „čistírnou duší“. „Tady se každý o sobě za pár dnů dozví víc, než kdyby chodil několik let k psychoušům,“ dodává s úsměvem. Všechno tohle můžete zažít i na Mt. Kenya, a i víc, jenže Kilimandžáro je Kilimandžáro.
Pohled do údolí mezi strmými skalisky bere dech.
FOTO: archiv autora
Treky pro zkušené
Mt. Kenya nabízí několik tras pro zkušené náročné horské turisty. Jsou to trasy na několik dnů (od 3 do 7 dnů). Určitě potřebujete dobrého horského vůdce a mít jasno, v jakém terénu se chcete pohybovat. Trasa The Sirimon–Chogoria vystoupá až do výšky 4985 m n. m. (Point Lenana) a vyžaduje zkušenost a odolnost. Trasu The Sirimon–Naro Moru zvládnou všichni, a přitom nabízí nádherné výhledy, vodopády a dotek s deštným pralesem. Ale i na této trase je nutný horský vůdce.
Unikátní území pohoří Mt. Kenya je chráněno jako území národního parku a je zapsáno na listině přírodních památek UNESCO.
FOTO: archív cestovatelského portálu Sopka.cz
Položka na seznamu UNESCO
Když byl v roce 1997 Národní park Mt. Kenya vyhlášený jako přírodní památka UNESCO (World Heritage List), doufali Keňané v příval turistů. Jenže snaha zapsat na seznam UNESCO co nejvíce míst a památek trochu „ředí“ zájem veřejnosti o jednotlivá místa a pohoří Mt. Kenya se rozhodně nestalo novou Mekkou horské turistiky. Pro ty, kdo se tam vydají, je to v podstatě dobře. Víte, že jste na naprosto unikátním a ojedinělém místě, a zároveň vás netrápí procesí návštěvníků, kteří si jen chtějí odškrtnout, že tu byli.
Na planinách na úpatí hor často narazíte na zebry.
FOTO: archív CK Marco Polo
Přečtěte si další zajímavé články o Keni. | |
FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo |
Schyluje se v Amboseli k ekologické katastrofě? |
FOTO: archív CK Marco Polo |
Samburu - téměř neznámá perla Keni |
FOTO: archív CK Marco Polo |
Antilopa, která je schopna podvádět kvůli páření |
Usaďte se na úpatí a vyrážejte na procházky
Necelých 200 km od hlavního města Keni Nairobi se můžete usadit v nadmořské výšce téměř 3000 m n. m. na úpatí hlavního masívu Mt. Kenya. Je to ideální místo k výletům do horských údolí, ale nejen to. Můžete si zalovit pstruhy v horských říčkách, můžete vyrazit na horských kolech anebo jen tak odpočívat v krásném horském prostředí. Když si k takovému pobytu vyberete například hotel Serena Mountain Lodge, můžete ke svým horským aktivitám připojit i safari. Hotel je postavený přímo u napajedla, ke kterému chodí pravidelně sloni.
Pstruhová voda v horských říčkách láká muškaře.
FOTO: archív cestovatelského portálu Sopka.cz
Nemusíte bydlet v luxusním hotelu Serena Mountain Lodge, jsou i mnohem levnější, a přitom pohodové možnosti. Jednou z nich je Castel Forest Lodge. Velmi příjemný hotýlek s hlavní budovou postavenou už v roce 1910. Rodinná atmosféra, skvělá poloha a nádherný výhled do okolí a na pohoří Mt. Kenya.
Při západu slunce si často klademe otázku: Co přinese zítřejší den?
FOTO: archív autora
Dva tři dny v horách vám ukáží úplně jinou Keňu, než kterou vidí lidé na pobřeží nebo lidé v Amboseli či Masai Mara. Navíc zastávku v horách můžete skvěle kombinovat s návštěvou oblasti Samburu, s návštěvou jezer Nakuru a Naivasha nebo s návštěvou parku Ol Pejeta, kde jsou umístěni nosorožci ze Dvora Králové.