České Švýcarsko mezi tím nejlepším na světě
06.01.2014 11:23
České Švýcarsko se dostalo mezi „světové divočiny“. Podívejte se proč.
Britské nakladatelství Bounty Books přidalo České Švýcarsko k pěti stovkám míst v divočině, která stojí za to navštívit. V populární cestovatelské edici "Must-visit 501" ho zařadilo do nové publikace "Wild places" vedle Yosemitského národního parku v USA, jihoamerických Galapág nebo slovenských Pienin a Malé Fatry.
Hluboký důlDalších 19 fotografií v galerii
Hluboký důl je tři kilometry dlouhá, skalami lemovaná rokle v Jetřichovických stěnách, severovýchodně od Mezní Louky | foto: Václav Sojka
Knihu o divoké přírodě nakladatelství uvedlo na vánoční trh a nyní ji lze pořídit ve Velké Británii za 20 liber (asi 660 Kč) a například v internetovém obchodě Amazon za 28 dolarů (560 Kč).
Edice Must-visit 501
Populární sérii "Must-visit 501" vydává už roky britské nakladatelství Bounty Books. V cestovatelské ediční řadě už vyšlo 501 nejkrásnějších měst světa, 501 nejkrásnějších ostrovů, 501 prázdninových destinací nebo 501 úžasných míst.
V širším projektu jsou i publikace o 501 nejlepších koktejlech, filmech či o nejznámějších zločinech světa.
Skoro šestisetstránkové paperbackové vydání je velmi obsáhlé, desítky autorů navštívily pod vedením editorky Emmy Bearové Evropu, Blízký východ, Afriku, Asii, Ameriku, Austrálii a Oceánii. Evropě a Americe je věnována největší část knihy.
Českou republiku, Rakousko, Polsko, Rusko, Švýcarsko a Slovensko pro knihu zpracovával cestovatel Roland Matthews. Z Česka do knihy zařadil vedle Českého Švýcarska také Broumovské stěny a šumavský národní park.
Pískovce Matthewsovi zjevně učarovaly, protože je v kapitole věnované Česku uvedl na prvním místě a na velké ploše se věnoval také sousednímu Saskému Švýcarsku.
V Českém Švýcarsku Matthews vyzdvihuje hlavně krásné kaňony, úžasná panoramata a rozličné tvary skal, které jsou "rájem horolezců".
Připomíná, že divokou přírodu na sever od Děčína objevili v 19. století švýcarští malíři. Má na mysli patrně Antona Graffa (1736-1813) a Adriana Zingga (1734-1816), kteří na počátku 19. století působili na akademii v Drážďanech a coby průkopníci romantismu vyráželi i do vzdálenějších míst, která jim připomínala domovinu.
Jako nejlepší čas pro návštěvu Českého Švýcarska doporučuje kniha duben až říjen a přidává tip: "Určitě si nenechte ujít výlet lodí po Kamenici. Jde o krátkou ale dramatickou jízdu, kdy s převozníkem plujete v tichu mezi strmými útesy, v údolí, kam zřídka zasvítí slunce."
Fotogalerie + Zdroj: https://usti.idnes.cz/fotky-ceskeho-svycarska-080-/usti-zpravy.aspx?c=A140103_2017652_usti-zpravy_alh