Izraelská města se stále staví. Co pod sebou skrývá mrakodrap Migdal Shalom (druhý zprava), si přečtete na konci článku
FOTO: archiv CK Arcadia Air
Středomořské pobřeží Izraele
FOTO: archiv CK Arcadia Air
Západní Galilea
se rozkládá od útesů Roš ha-nikra na severu až po třetí největší izraelské město Haifa. Při pobřeží se nachází mnoho malých ostrůvků. Jako samostatná oblast se někdy počítá pobřežní planina u města Akko, která je převážně urbanizovaná zahrnující a severní haifské předměstí Krajot, ale i některé zemědělské oblasti. Města: Haifa, Naharija, Akko.
Chof ha-Karmel
leží jižně od Haify až po Zichron Ja’akov. Je zde úrodná půda a kromě Haify na severu je zde většina osad zemědělsky zaměřená.
Šaronská planina
začíná jižně od Zichron Ja’akov a pokračuje až po řeku Jarkon ústící u Tel Avivu. Tato oblast je nejhustěji zalidněná. Města: Hadera, Netanja, Herzlija.
Centrální pobřežní planina
leží od řeky Jarkon ústící na severu Tel Avivu po Nachal Šichma. Města: Tel Aviv-Jaffa, Bat Jam, Rišon le-Cijon, Ašdod, Aškelon.
FOTO: Jiří Maděra
Anketa
Láká vás navštívit Izrael?
Celkem hlasovalo 420 čtenářů.
neděle 1. června 2014, 9:00
Napoleon za čtyři měsíce tažení proti Osmanům v Palestině – než byl zahnán do Egypta – dokázal dobýt Jaffu, Ceasereu, Haifu a další tři města hlásaje svobodu židům a právo na svůj vlastní náboženský názor. Ale zbyl po něm jen špitál na hoře Karmel. A židovská vzpomínka na jednoho krátkodobě působícího Mesiáše.
Antoine-Jean Gros – Napoleon mezi malomocnými v Jaffě, 1804, Louvre
FOTO: Wikimedia Commons
Z hlediska architektonického jsou všechna města mladá. Začátkem minulého století byl k původnímu starobylému městu Jaffa přistavěn Tel Aviv (1909) a časem se k němu přidávala další města na pobřeží Středozemního moře: Netanja, Aškelon, Haifa, Ašdod. Vesměs starobylé přístavy světového významu, ale v biblické době rozlohou pouhé vesnice.
Přečtěte si také zajímavé články z rubriky Asie |
Starý přístav v Jaffě.
FOTO: archiv CK Arcadia Air
Svůj věhlas si získaly o mnoho let dříve. Třeba Aškelon, Ašdod a Haifa byly před 4000 lety prosperujícími městy, kterým vládli Kanaánci, než je po 600 letech vystřídali Filištíni. Původní zástavby těchto měst (až na Jaffu) jsou vesměs neobývané části s vizitkou Národní park. Tichá zákoutí pamatující doby, kdy po světě chodily postavy zachycené v Novém zákoně, ožívají pouze pod pohledy turistů.
Kanaánskou branou v Aškelonu procházejí už jen turisté.
FOTO: PikiWiki_Israel, Wikimedia Commons
Všechna tato města mají podobnou minulost i přítomnost. Na této horké – po léta válečné – půdě táhla vojska mnoha dobyvatelů, ať byli z Babylonu, Persie, Egypta, Říma, či Arábie. Všichni chvíli „tahali pilku“ a pak částečně odtáhli. Někdo po sobě zanechal spálenou zemi, jiný postavil pevnosti na svoji ochranu a další tu založil rodinu. Dnešní svět se tvoří jiným způsobem. Výkresy s plány, peníze, beton a jeřáby táhnou. Vše ostatní dotvoří dějiny.
Nebo si přečtěte |
Izraelské Středomoří je nyní zasvěceno plážím a hotelům.
FOTO: archiv CK Arcadia Air
A tak si můžeme napříč časem říci o tom, že Herodes Veliký přišel na svět v Aškelonu, že nad Haifou na Karmelu bydlel v jeskyni patron obřízky prorok Elijáš, že město Ašdod v roce 1948 osvobodily české stíhačky od egyptské armády táhnoucí na sever a třeba že Tel Aviv (ač bez podzemní dráhy) má od roku 1965 jednu stanici metra ukrytou pod prvním mrakodrapem Blízkého východu, který se jmenuje Migdal Shalom.