Halong Bay, Vietnam
FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz
Plovoucí vesnice v Halong Bay
Halong Bay, Vietnam
FOTO: archiv autora
Mezi jednotlivými ostrovy se vznáší několik plovoucích vesnic. Domy-lodě jsou ukotveny ke dnu a mezi jednotlivými domy jsou nataženy rybářské sítě. Lidé zde žijí celoročně a uvidíte tu dokonce i psy. Říká se, že nejstarší obyvatelé těchto vesnic nikdy nevstoupili na pevninu. Do vesnic se návštěvníci dostanou nejlépe na malých loďkách nebo v poslední době jsou ve velké oblibě výlety na kajacích. Bohužel s přibývajícími turisty ztrácí plovoucí vesnice na své autenticitě a mnohé z nich se staly spíše skanzeny, než živými organismy. Často jsou vesnice obsazeny lidmi, kteří přijíždějí jen na denní dobu a odehrají svůj „part vesničana“, aby se pak večer vrátili ke svým rodinám na pevnině. Je to odvrácená tvář masové turistiky. Je tedy potřeba velmi pečlivě vybírat, na kterou plovoucí vesnici se vydáte, nebo si nesmíte dělat žádné iluze a musíte to brát opravdu jako skanzen, který ukazuje, že takhle nějak se tu kdysi žilo.
Anketa
Láká vás dovolená ve Vietnamu?
Celkem hlasovalo 13 čtenářů.
Dnes 17:00
Legenda
Ke každému podobnému místu, jako je Halong Bay, se vážou legendy. Na světě se nic nestává samo sebou, žádná hora, žádné údolí, žádná řeka, nic nevzniklo samo sebou a mimořádná místa musí mít legendární historii. Název Ha Long znamená v překladu „místo, kde se drak zanořuje do moře“. Podle legendy vděčí ostrovy za vznik právě drakovi, který nad zdejším územím přelétal a svým ocasem vyrýval do země jednotlivá údolí. Poté se vnořil do moře a vzniklá údolí byla zalita mořskou vodou. Nad hladinou tak zůstaly jen nejvýše položené oblasti. Drak je v oblasti Asie bytost kladná, ne jako u nás. Proto i místa vytvořená dračí aktivitou jsou nabitá kladnými vlastnostmi. A Halong Bay chrání pobřeží, poskytuje vynikající podmínky pro rybolov a mnoho ostrůvků má i náboženský význam.
Halong Bay, Vietnam
FOTO: archiv CK Marco Polo
Podle jiné legendy vytvořili jednotlivé ostrovy přímo draci, kteří tak chtěli pomoci místním obyvatelům – draci moře posypali perlami a drahokamy a z těch se poté staly ostrovy a skaliska, která zabraňovala nepřátelským lodím vplout do zátoky.
Halong Bay, Vietnam
FOTO: archiv autora
Geologové s legendou nesouhlasí
Ve skutečnosti vznikly tyto vápencové formace před 250–280 milióny lety. V té době byla na tomto území pevnina a jednotlivé prolákliny byly vytvořeny působením vodních toků. Na ostrovech se dodnes zachovaly ulity sladkovodních plžů, které tuto teorii dokazují. Později bylo toto území zatopeno oceánem, a nad hladinou tak zůstaly pouze nejvyšší vrcholky. Na jednotlivých ostrovech lze najít více než 435 druhů rostlin, mnoho druhů ptáků, plazů a bezobratlých živočichů. Ve zdejším moři žije více než 300 druhů ryb.
Halong Bay, Vietnam
FOTO: archiv CK Marco Polo
Jeskyně
Vápencová skaliska jsou protkána skrz naskrz množstvím jeskyní, které jsou také jedním z důvodů, proč turisté toto území tak hojně navštěvují. Mezi nejoblíbenější patří jeskyně Hang Sung Sot (jeskyně zázraků), která je jedna z nejrozlehlejších. Vnitřní prostory (skládá se ze tří obrovských sálů) mají plochu více než 10 000 m2. Ke vchodu do jeskyně vede příkré schodiště, sály jsou ale průchozí a krásně nasvícené. Mezi další jeskyně patří například Hang Trong (jeskyně bubnů), která má název podle vzdáleného zvuku bubnů, který návštěvníci někdy slýchávají. Další oblíbené jeskyně jsou Hang Dau Go (jeskyně dřevěných kůlů), Hang Thien Cung nebo Hang Bo Nau.
Halong Bay, Vietnam
FOTO: archiv autora
Jeskyně bubnů
K této jeskyni se váže ještě další legenda. Ve třetím sále této jeskyně se údajně ve 13. století skladovaly ostré bambusové kůly, které později použil vietnamský národní hrdina Tran Hung Dao k zneškodnění mongolského loďstva vedeného Kublajchánem. Tran Hung Dao kůly nechal zabodnout do dna řeky Bach Dang a znemožnil tak lodím připlout k pevnině.
Halong Bay, Vietnam
FOTO: archiv CK Marco Polo
Když na noc, tak opatrně
Sledovat západ a východ slunce z paluby lodi, proplouvající mezi vytáhlými skalisky, může být příjemný zážitek. Musíte ale trefit dobré počasí a musíte si dobře vybrat loď. Když bude špatné počasí a navíc si vyberete špatnou loď, budete toužit po pevnině a budete si nadávat. Jak ale vybrat dobrou loď? Všechny přece nabízejí totéž – plavbu mezi skalisky, dobré kajuty, výborné jídlo, doprovodné aktivity. Podle čeho vybírat? Rozhodně se vyhněte velkým lodím s mnoha kajutami. Na takových lodích nikdy nezažijete klidnou atmosféru, vždycky se budete tlačit s mnoha dalšími lidmi na místech, odkud se dají dělat dobré fotky, aktivity budou trvat zbytečně dlouho, protože všichni musí z lodi a na loď – a to trvá. Na velké lodi budou slušné služby, které nikoho neurazí. Ale přijeli jste sem kvůli luxusní kajutě, nebo kvůli Halong Bay?
Halong Bay, Vietnam
FOTO: archiv CK Marco Polo
Chtějte znát trasu, chtějte znát rozměr kajuty, způsob stravování, kolik času je na jaké aktivity, čas nástupu na loď a čas, kdy loď musíte opustit, apod. Ti odvážnější vybírají loď s plavbou na dvě noci. Takové lodi se dostanou mimo trasy masové turistiky, na všechno je dost času a nesmírně se zvedá autenticita.
Halong Bay, Vietnam
FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz
Halong Bay ano, nebo ne
Určitě ano, je to krásné místo. Ale je třeba vědět, kdy se tam vydat, na jakou loď a na jak dlouho. Pak vás nic nezklame a budete nadšeni.
Halong Bay, Vietnam
FOTO: archiv autora
|