Hlavní město Nepálu Káthmándú je branou do duše světa.
FOTO: Sebbe xy, Wikimedia Commons
Káthmándú
Káthmándú je hlavní a zároveň největší město Nepálu. Město přezdívané jako brána do Himaláje nabízí přelety nad tímto mohutným pohořím i architektonické skvosty v podobě hinduistických a buddhistických chrámů. Historické centrum města je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Nejvíce turistů míří do čtvrti Thamel, kde se nachází spoustu hotelů, restaurací a obchodů se suvenýry. Každý návštěvník by také určitě neměl minou hlavní náměstí Durbar Square. Přibližně 20 km od města se rozléhá slavné Káthmándské údolí, které je hlavním náboženským centrem země. Už od roku 1979 je zapsáno na seznam UNESCO.Dnes 9:00
Tak vzniklo Káthmándú, město zasvěcené duchovní cestě k věčnosti. Míchají se zde obě nejpreferovanější náboženství – hinduismus a buddhismus. Jak typické pro místo na dávné obchodní cestě, po které proudilo zboží z Indie do Tibetu. Po staletí zde hospodařili lidé v souručenství s přírodou. Horské prameny spoutali a přivedli do města a čerstvá voda byla pro všechny obyvatele zdarma, úrodná pole uživila celé město i domácí zvířata.
Swayambhunath – nejstarší stúpa je dominantou města.
FOTO: archiv CK Arcadia Air
Současnost je trochu někde jinde. Původní tři stará města v horské kotlině obklopily obytné čtvrti a počet obyvatel velkého Káthmándú přesáhl milión. Výstavba nových domů přerušila na mnoha místech původně vytvořený komplex kanálů svádějící životodárnou vodu z hor do údolí a kdysi všem přístupné kašny jsou více méně vzácné.
Stinná zelená zákoutí jsou často vyhledávána k odpočinku, trocha osvěžující vody se vždy hodí.
FOTO: archiv CK Arcadia Air
Téměř vše se přizpůsobilo turistickému ruchu. Historické památky svou krásou, vůní a tajemnem lákají milióny zájemců z celého světa. Navíc je Káthmándú přestupní stanicí na vrchol světa – Mount Everest. Místa, kam se cizinci chodí kochat, jsou relativně čistá a bez rušivých vlivů. Památek je tolik, že cizí návštěvník města sotva stihne oběhnout ty nejvýznamnější a do šedých zón plných troubících aut a motorek ani nenakoukne. Vždyť jen prozkoumat všechny zajímavé budovy okolo náměstí Durbar je „práce“ na několik hodin.
Další články z rubriky Asie, které stojí za přečtení |
Živou dominantou města jsou holubi. Milióny holubů.
FOTO: archiv CK Arcadia Air
Skoro všichni Nepálci jsou silně nábožensky zapálení a ctí dávné tradice, od malých dětí až po starce a stařeny vykonávají své každodenní obřady před svatyněmi. Ze všech koutů se na ně dívají oči soch uctívaných bohů, ať jde o Višnu, Šivu, Kálí, Ganéšu, Hanumana a z výšky stúpy Bodnáth trojice očí Buddhových.
Nejsvětější místo káthmándských buddhistů, stúpa Bodhnath, stojí u staré obchodní cesty.
FOTO: archiv CK Arcadia Air
Na konec (abyste trochu víc vnikli do hinduistických duší) tu mám jeden z božských příběhů:
Kdysi dávno a dávno, na šerém úpatí všech věků, se sešel sněm bohů, aby zvážil, kam ukrýt před člověkem nejvyšší ze všech božských tajemství. První promluvil Bráhma Stvořitel:
„Myslím, že nejlépe bude, skryjeme-li je na vrchol Himálaje. Jeho mrazivou strmost člověk nikdy nezdolá.”
Ale bohyně Kálí – která stejně jako vždy byla nejchytřejší ze všech – nahlédla do své nesmírné kruhové paměti, jež hledí vpřed i vzad, pousmála se a řekla: „Varuji tě, můj božský druhu. Posvátný Himálaj, pravda, je dosti strmý, ale člověk je bystrý a tuze zvídavý. A já ti pravím, že již velmi brzy, za několik znepokojivě krátkých miliard lidských roků, dobude člověk nejpříkřejší horu světa. A co pak bude s naším tajemstvím?“
Druhý se pak ujal slova moudrý Višnu Zachovatel a poněkud podrážděně prohlásil:
„Doufám, že víš, co mluvíš, milá Kálí. Pak tedy mám jiný návrh: spusťme své tajemství na dno oceánu. Jeho dusivou hloubku člověk nikdy nezdolá.“
Ale bohyně Kálí opět nahlédla do své kruhové paměti, jež hledí vpřed i vzad, pousmála se a řekla: „I tebe varuji, můj božský příteli. Oceán, pravda, je hluboký a temný, ale člověk je vskutku velmi zvídavý. Uběhne pár prchavých miliard lidských roků a jeho plavidla už dosáhnou dna moří. A co bude pak s našim tajemstvím?“
Třetí, už značně rozzloben, promluvil sám Šiva Ničitel. „Kálí vždycky dělá jenom zmatky! Ale budiž, třeba na tom něco je. Potom nám nezbude než skrýt tajemství na Měsíci! A ať se Kálí neodváží tvrdit, že se člověk dostane až na Měsíc!“
„Já velmi lituji, že zdržuji chod božské rady,“ odvětila Kálí, „ale i tebe, můj milý, musím varovat. Chladná luna, pravda, je vzdálená a pustá, ale vy pořád nechápete, jak moc je člověk zvědavý. Už za křehký okamžik miliard lidských roků přistane člověk na Měsíci a co pak bude s naším tajemstvím?“
Šiva, Višnu, Brahma a Kálí
FOTO: kresba, L. A. County Museum of Art
To už bylo na tři bohy příliš! Rozlíceni svatým hněvem vrhli se na nebohou Kálí a jeden přes druhého křičeli: „Už máme dost tvých zpupných řeči, Kálí. Jsi-li tak chytrá, jak se tváříš, nuže sama nám řekni, kam ukrýt naše božské tajemství?“
Ale Kálí už dávno předtím pohlédla do své nesmírné kruhové paměti, jež hledí vpřed i vzad, na dotaz byla připravena, sladce se usmála a odpověděla: „Mí drazí druhové! Mám návrh: ukryjeme je přímo do člověka. A já vám ručím za to, že člověk – který je opravdu moc zvědavý a bystrý – v jeho hledání zleze vrcholky nejstrmějších hor, potopí se na dno oceánu, proletí za ním celý nehostinný vesmír, ale aby je hledal sám v sobě, na to doopravdy hned tak nepřijde!“
Bohové zvážili její řeč a pak ji uposlechli. Jak Kálí řekla, tak se stalo a božské tajemství zůstalo tajemstvím dosud.