Ninh Van Bay. Vietnam.
FOTO: archiv autora
Eva v ráji
Eva Malmström Shivdasani
FOTO: sustainapedia
Hotely Six Senses by určitě nevypadaly tak jak vypadají, kdyby jejich strážným andělem nebyla paní Eva Malmström Shivdasani manželka zakladatele. Ona je autorkou vnitřní firemní kultury. Funguje v ní „švédský“ model.
„Moji rodiče mi vždycky říkali, že všichni jsou si rovni a je třeba respektovat každého a jednat s každým tak, jak byste si přáli, aby lidé jednali s vámi.“ Zní to jednoduše, ale kdo někde v Asii nebo v Africe zkusil zavézt podobný systém bez jasné hierarchie, ví, že je to nesmírně těžký úkol. Znamená to třeba, pamatovat si všechny zaměstnance jménem. Six Senses jich zaměstnává víc než 1 500. Před každou návštěvou hotelu si musí paní Eva všechno nastudovat, musí se zaměstnanci hodně chatovat a musí mít nesmírný talent komunikace. „Jsme všichni stejní, jen máme různé popisy práce.“
Být švédský, znamená být šetrný k životnímu prostředí, šetřit vodou, elektřinou a ctít přírodní zdroje. Proto jsou všechny resorty Six Senses tolik inovativní v recyklaci odpadních vod, v ekologickém zahradničení a udržování harmonie s okolní přírodou a místními komunitami.
A samozřejmě, být švédský znamená, mít cit pro design ve spojení s přírodními materiály. I v tom má paní Eva nesmírný vliv na kulturu a vzhled hotelů Six Senses. Její fanatické lpění na detailu mělo bezesporu vliv na raketový nástup značky Six Senses. A nikdy se nebojí přiložit ruku k dílu. Už legendární je příběh jejího prvního setkání s tehdejšího ministra turistiky na Maledivách. Manžel paní Evy Sonu Shivdasani provázel delegaci obchodních partnerů a ministra po svém prvním resortu Soneva Fushi. Na cestě potkali usměvavou blondýnku v montérkách, gumovkách a širokém klobouku s kolečkem plným dřevěných kůlů a sazenic stromků. Když se k nim pak (stále stejně oblečená) připojila k obědu, vypadal ministr dost zděšeně. „Ona není zahradník. Je to moje žena,“ vysvětlil Sonu Shivdasani.
Anketa
Co by vás přilákalo na dovolenou ve Vietnamu?
Celkem hlasovalo 227 čtenářů.
Dnes 14:00
Dokonalé místo
„Vybrat si dokonalé místo a pak se postarat o vše ostatní. Mít šestý smysl a vidět krásné místo v harmonii s tím, co na tom místě postavíte. V tom je kouzlo, které ovládá jen málo lidí na světě.“ Vysvětluje klíč k úspěchu Sonu Shivdasani, zakladatel a výkonný ředitel Six Senses. Někomu to může znít trochu neskromně, ale je to jen velmi upřímné přiznání. Sleduji vývoj Six Senses od samého počátku, kdy otevřeli svůj první hotel na Maledivách a úplně tím změnili styl Malediv. Jejich Soneva Fushi přišla jako první s konceptem luxusních bungalovů, dokonale zasazených do původní přírody ostrova. Jako první nepoužila k výstavbě korály z okolí ostrova a jako první poskytovala co nejintimnější a nejohleduplnější servis. Sonu Shivdasani a jeho žena Eva pak začali hledat další krásná místa v Asii, kde by mohli svou zkušenost uplatnit. Nedbali na to, jaká je kde infrastruktura, jaké další hotely jsou v okolí, nedávali si žádná omezení. Vybrali si dokonalé místo a pak se postarali o vše ostatní.
Ninh Van Bay. Vietnam.
FOTO: archiv autora
Rajský ostrov u Vietnamského pobřeží
Ve Vietnamu jsou všechny pláže veřejné. Tak zní zákon. Jenže když si správně vyberete pláž, kterou na obou koncích svírají skaliska a nad kterou se tyčí velký kopec, porostlý nepropustnou džunglí, a ten kopec i se skálami si koupíte nebo pronajmete, vytvoříte si z veřejné pláže soukromou. A to je přesně příklad zátoky Ninh Van Bay. Jen málo hotelů se může pochlubit tak krásnou, dlouhou, písčitou a opuštěnou pláží. Takže dokonalé místo bychom měli a teď se jen postarat o to ostatní.
Ninh Van Bay. Vietnam.
FOTO: archiv CK Marco Polo
Příroda a soukromí
Seděl jsem na kajaku kousek od pobřeží a pozoroval hotelový komplex zpovzdálí. Dlouho jsem nemohl přijít na to, čím mě ten pohled tak fascinuje. Vilky rozházené po pobřeží a po svahu kopce nebo na velkých kamenech. Oblouk dlouhé pláže. Sytá zeleň tropické džungle. Modrá barva vodní hladiny. To všechno tu sice bylo, ale to už jsem viděl na víc místech. Tady bylo ale něco navíc, něco, co jsem nedokázal pojmenovat. Odpádloval jsem ještě o kus dál, abych získal ještě trochu větší odstup. A pak jsem na to přišel. Najednou vilky zmizely. Splynuly dokonale s terénem, s džunglí, se skalisky. Jako by tu resort vůbec nebyl. Jako by byl přede mnou jen neobydlený, opuštěný ostrov. Kdyby někdo hotel rozmontoval a odvezl, nikdo by nic nepoznal.
Nanh Van Bay. Vietnam.
FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz
Kámen, moře a vy
Architektura celého hotelu je dokonalá, ale stejně mě nejvíc fascinují vily postavené na obrovských kamenech. Jsou trochu odstrčené od ostatních vil. Na konci zálivu, v ničím nerušené izolaci. Celý svět jako by byl někde za kopcem. Jste tu jen vy, mohutné kameny, pláž a moře. Dřevěná konstrukce vilek vypadá až neuvěřitelně jednoduše. Tak trochu stodola. Ale velmi příjemná, s jemným koloniálním duchem. Na první pohled prostá, ale pak zjistíte, že někdo velmi dobře myslel na vaše pohodlí, a když přijmete myšlenku, že jste na dovolené a nepotřebujete mnoho moderních vymožeností, na které jste zvyklí ze svého městského bytu, pak se najednou uvolníte, odhodíte boty a začnete si užívat svou plážovou dovolenou.
Ninh Van Bay. Vietnam.
FOTO: archiv CK Marco Polo
Dejte si jídlo, kde vám libo a kdy vám libo
K tak dobrému místu a tak dobrým vilám samozřejmě patří i dobré jídlo. Čerstvé ryby, lobster, krevety? Nebo hovězí či jehněčí? Nebo jen zelenina? Je na vás, co si vyberete. Nechce se vám jít do restaurace a chcete zůstat na své terase s výhledem na moře? Nebo chcete připravit stůl na pláži? Dobré jídlo a pohodové stolování patří k dovolené, tak proč se omezovat jen na tradiční restauraci.
Ninh Van Bay. Vietnam.
FOTO: archiv CK Marco Polo
Rub izolace
Je skvělé mít pláž téměř jen pro sebe. Je skvělé mít intimní soukromí. Je skvělé mít velmi privátní a spolehlivý servis. Jenže vždy je něco za něco. Když po pár dnech budete mít nutkání vyrazit si v podvečer do hlučných ulic vietnamského městečka, zajít si na obyčejné nudle s kuřecím nebo na tradiční pouliční polévku pho, nemůžete jen tak vyjít z hotelové brány. Jste na ostrově, od civilizace vzdáleni cca 45 minut lodí. Přes den vás na pobřeží hotelová loď doveze, ale večer je to z důvodu bezpečnosti, už mnohem složitější. Raději počítejte s tím, že se z ostrova moc nepohnete. Proto je možná lepší kombinovat si pobyt v Minh Van Bay ještě s pár dny někde mezi lidmi. Třeba v Saigonu.
Ninh Van Bay. Vietnam.
FOTO: archiv autora