Pomníky minulých časů. Namibie.
FOTO: archiv CK Marco Polo
Jeden den v Sossusvlei Desert Lodge
Kvalitní, dokonale vyškolení průvodci jsou základním kamenem dobrého programu.
FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo
Denní program je připravený tak, aby vám umožnil dokonale přičichnout k vůním pouště. Den je určený především krajině a zvěři a noc je věnována nádheře africké noční oblohy.
Budíček před svítáním zaručuje, že budete mezi prvními (ne-li první!) u slavných dun a ve slavném Mrtvém údolí (Deadvlei). Zkušení průvodci vám poradí, kde jsou ta nejlepší místa pro fotografování, ale jsou samozřejmě připraveni podrobit se vašim vlastním nápadům.
Snídaně s výhledem do pouštní krajiny je už připravena ve chvíli, kdy se vrátíte do lodge. Pak můžete klidně dospat ztracený ranní spánek, nebo využít možnosti aktivit podle dohody s průvodci. V jarních a podzimních měsících, kdy není dopoledne tak velké horko je fajn vyjít si na procházku v dunách, podívat se k jeskyním po staletí využívaným křováckými lovci (Sany). Oběd je většinou velmi příjemnou kulinářskou zkušeností.
Odpoledne vyrazíte na čtyřkolkách, zařádit si na dunách. Trocha adrenalinu nikdy neuškodí. Navíc se díky čtyřkolkám můžete dostat do míst, která navštíví jen hrstka lidí. Denní návštěvníci o nich nemají ani potuchu.
Večeře zahajuje úplně jinou kapitolu – africkou noc v poušti. Tak hluboké nebe uvidíte jen na pár místech na světě. Pokud si naplánujete návštěvu na dobu úplňku, zaručuji, že během noci mnohokrát zatajíte dech.
Výlet balónem je drahý, ale je to celoživotní zážitek.
FOTO: archiv CK Marco Polo
Včera 14:00
Životadárná prohlubeň
V afrikánštině znamená „vlei“ něco jako mokřina nebo prohlubeň naplněná vodou. V souvislosti s vyprahlou pouští zní tedy slovo „vlei“ tak trochu jako výsměch. Jenže v období krátkých vydatných dešťů se prohlubně „vlei“ velmi rychle naplní a po nějaký čas se stávají zásobárnou vody pro vše živé ze širokého okolí. „Vlei“ rozeznáte od okolní pouště velice snadno. Dno prohlubně (pánve) tvoří velice pevná krusta, která je větrem vyhlazená a je mnohem světlejší barvy než okolní písek. Některé pánve dokážou zadržet vodu i na několik týdnů.
Nádherná pouštní krajina provokuje vaši fantazii.
FOTO: archiv autora
Srdce pouště
Sossusvlei je pulzující srdce namibijské pouště (Namib-Naukluft Park o rozloze 50 tisíc km2). 300 slunečných dní v roce zaručuje téměř 100%, že budete mít při návštěvě dobré počasí. Přesto doporučuji období jara a podzimu (březen–květen a srpen–říjen), kdy noční chlad vyčistí nebe a podmínky pro fotografování jsou mnohem lepší než po zbytek roku. Pokud se rozhodnete pro konec srpna nebo září (místní jaro), některé části pouště mohou kvést nebo můžete navštívit unikátní oblast Namaqualand v nedalekém Západním Kapsku. Neopakujte chybu mnoha návštěvníků, kteří se rozhodli věnovat této oblasti jen jedno dopoledne. Všichni svého rozhodnutí litovali. Dejte Sossusvlei čas, vrátí vám ho silným zážitkem.
Některé stromy v Deadvlei mohou podle odborníků být staré až 800 let.