Nový Zéland – horko a pralesy, ale najdeme tu i ledovce.
FOTO: Phattana (Bigstock.com)
Ledovec Franze Josefa
Nachází se jen pár kilometrů od Foxova ledovce, a tak cestovatelé tyto atrakce často navštěvují obě během jednoho dne. Tedy především samotným Foxův ledovec a působivé údolí pod Franzem Josefem.
Přímo na útvar pojmenovaný po rakouském mocnáři turisté zase tak často nemíří, protože je jednak o kilometr kratší než jeho zmrzlý bráška, navíc se k němu na rozdíl od Foxova ledovce nelze dostat zdarma.
Bez příplatků se dá spatřit i zdejší zajímavost – Kea – jediný na Novém Zélandu žijící horský papoušek. O tom, že v lesích žije i pták kivi, snad ani není třeba psát. Kivi totiž potkáte v této zemi skoro na každém kroku.
Na co ale v této části státu nenarazíte, jsou velká města. Za jediné opravdové velkoměsto na Jižním ostrově lze označit třísetsedmdesátitisícový Christchurch vzdálené od ledovců stovky kilometrů.
Včera 14:00
Jižní ostrov Nového Zélandu rozhodně není místo, kam by měli jezdit milovníci přecpaných měst a industriální architektury. Tedy především jeho západní polovina. Z osmi novozélandských měst, které obývá více než 80 tisíc lidí, nalezneme jen dvě na jihu. Do ostatních, včetně miliónového Aucklandu a hlavního města Wellingtonu, musíme na severnější ze dvou hlavních novozélandských ostrovů.
Christchurch je největší město na Jižním ostrově, přesto vypadá velmi malebně.
FOTO: Tupungato (Bigstock.com)
Romantika, která učarovala filmařům
Na jihu zkrátka vládne příroda. Západní část zeleného souostroví zabírá asi 800 km dlouhý pás plný lesů a hor. Nachází se tu jedna z posledních rozsáhlých, člověkem téměř neporušených přírodních oblastí na světě – malý pozemský ráj. Není divu, že sem režiséři velkofilmů jezdí natáčet romantické a pohádkové snímky. Nový Zéland jsme díky tomu mohli spatřit ve filmech King Kong, Piano či v sériích Hobit a Pán prstenů. A také v kasovním trháku Avatar.
Ale zpět k zeleným pláním a kopcům Jižního ostrova. Na přibližně osmi stovkách kilometrů tu spolu sousedí několik národních parků, hlubokých pralesů, romantických opuštěných kamenitých pláží a také ledovců. Asi uprostřed cesty od severu k jihu najdeme ty nejslavnější z nich –Franze Josefa a především Foxův ledovec.
Nový Zéland v dalších článcích: | |
Takhle vypadá cesta na Foxův ledovec.
FOTO: jeayesy (Bigstock.com)
Ledovou pohádku obklopují pralesy
Foxův ledovec se nachází v blízkosti silnice číslo šest, která se táhne po pobřeží ostrova od severu skoro až na jižní okraj země. Cesta k ledovci od silnice a přilehlého parkoviště tedy nezabere moc času. Rychle se tedy ocitáme u majestátní hory ledu.
I tady, tak jako u ledovců na zemských pólech, led postupem času odtává, nicméně naštěstí to nahoře není moc vidět. Z novozélandských Jižních Alp stále sestupuje směrem k pobřeží asi 13 km dlouhá masa zmrzlé vody a sněhu. Vrchol má tento útvar někde ve 2600 m n. m.
Vrcholky Foxova ledovce ční až ve výšce 2600 m nad mořem.
FOTO: FiledIMAGE (Bigstock.com)
Ačkoli rozměry ledového obra jsou velké, dá se na něj celkem dobře vylézt. Kdo dodržuje pokyny správců parku, ten se bez potíží dostane až nahoru a naskytne se mu jedinečný pohled na okolní vrcholy a nekonečnou zeleňpralesů, které led obklopují. Jedním slovem pohádka.
Dostaňte se na ledovec s českým cestovatelem
Slovo pohádka označuje smyšlený příběh, ale tahle pohádka je reálná a navíc snadno dostupná. Jihočeský novinář a cestovatel Ondřej Šmíd vzpomíná, že cestou na vrchol potkal skupinku Asiatek v plážové obuvi. Trasu zdolávaly trochu obtížněji, ale i tak lze vyjít na Foxův ledovec.
Přečtěte si také o jiných místech: | |
Nahoru se dá vyjít například i s populárním světoběžníkem a místopředsedou Českého klubu cestovatelů Jiřím Kolbabou. Ten letos doprovází klienty jedné cestovní kanceláře při cestě po Novém Zélandu. Na trase narazí skupina právě i na Foxův ledovec.
V dáli jsou vidět vrcholky dvanáct kilometrů dlouhého ledovce Franze Josefa.
FOTO: Fiona Ayerst (Bigstock.com)
Skrz krásy Nového Zélandu až k ledovci pojmenovaném roku 1872 po předsedovi tamní vlády Williamu Foxovi tedy putují i naši krajané. Češi a Slováci na ostrovy míří často jednak za prací na farmách, ale také na poznávací zájezdy po atrakcích, jakou je i Foxův ledovec.