Omán není pouze poušť. Fascinující hory dosahují výšky přes 3 000 m.n.m.
FOTO: archiv CK Marco Polo
Staré vojenské pevnosti
Ománská pevnost na Zanzibaru.
FOTO: archiv autora
Jedna z nejzajímavějších ománských památek není v Ománu, ale na vzdáleném ostrově Zanzibar. Sultán z Ománu sem dokonce přenesl hlavní město své říše.
Ománská pevnost (Ngome Kongwe) v hlavním městě Zanzibaru Stown Townu je dvojčetem několika pevností v Ománu. Věže s výrazným cimbuřím, masivní zdi, vysoké tak, aby na nádvoří byl v podstatě celý den stín, silně opevněný vchod, okenice a dveře s výraznými ománskými prvky. Ngome Kongwe byste mohli přesadit kamkoliv do Ománu a bez problémů by zapadla mezi ostatní pevnosti. Díky silnému postavení Ománců v západní části Indického oceánu vlastně nikdy nemusela pevnost sloužit svému původnímu účelu a postupně fungovala jako vězení, popraviště, celnice, tržiště, a dokonce jako železniční stanice. Nejabsurdnějším využitím asi bylo používání nádvoří pevnosti jako hrací plochy ženského tenisového klubu. Dnes je zde zanzibarské kulturní centrum.
Včera 17:00
Nádherné pobřeží Zanzibaru stále ještě brázdí tradiční plavidla, která sem přinesli Ománci.
FOTO: CK Marco Polo International
Ománci byli skvělí mořeplavci
Na stopy Ománců narážíte na mnoha místech v Africe, Středním východě, Indii a dalších místech v Asii. Bylo to skvělí mořeplavci a mnoho lidí je překvapených, že kdysi ovládali velkou část pobřeží Keni a Tanzanie a celý Zanzibar.
Dávno předtím, než si podmanili Zanzibar, ovládali Ománci obchodní cesty z Pákistánu a Indie a na africkém pobřeží keňský přístav Mombasa. Na rostoucí sílu Ománské říše dopláceli především Portugalci, kteří krok po kroku vyklízeli území, jež zabírali po celá staletí. Byla v tom i trocha ironie, protože právě navigátoři z Ománu pomáhali Vasco da Gamovi a dalším portugalským námořním kapitánům pochopit pravidla monzunů a plavby v Indickém oceánu.
Ománská poušť
FOTO: archiv CK Marco Polo
Postupem času ale Omán ztrácel moc a v Indickém oceánu začaly vládnout evropské mocnosti v čele s Velkou Británií.
Omán
FOTO: archiv CK Marco Polo
V 70. letech se začala lámat historie
Když v červenci 1970 usedl na trůn sultán Qaboos bin Said, neexistovala v Ománu ani jedna střední škola. Byly zde jen dvě základní, provozované misionáři, a na celém území rozsáhlé říše bylo pouhých 10 km asfaltových silnic. Navíc na mnoha místech zuřila občanská válka. Dnes jsou v Ománu nejen nemocnice, ale i univerzita, plná elektrifikace, vynikající infrastruktura silnic a dálnic, téměř nulová kriminalita a vysoká míra vzdělanosti lokálních obyvatel. Za 40 let udělal Omán skok o několik století, ale na rozdíl od Dubaje vůbec ne okázale, vše se dělo a děje v rámci starých dobrých tradic.
Na své oázy (wadi) jsou Ománci právem hrdi. Vesnice Bilad Syt.
FOTO: archiv CK Marco Polo
OMÁN VERSUS DUBAJ | |
Proč bych měl cestovat do Ománu, když je mnohem jednodušší cestovat do Dubaje? Otázka, kterou si položí každý, kdo někdy začal uvažovat o cestě do Ománu. Řekněme si pět nejdůležitějších rozdílů mezi Ománem a Dubají:
|
V horách Ománu malokdy narazíte na lidi, ale na krásná místa docela často.
FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz
Příroda s staré pevnosti
Omán je hrdý na své památky a přírodu. Prastaré oázy, pevnosti a strážní věže, horské masívy (nejvyšší hora Jebel Shams je vysoká 3075 m n. m.!), panenské pobřeží a fascinující poušť. Kde to alespoň trochu jde, snaží se Ománci udržet zeleň. Ománci jsou hrdí na svou zemi. Nic nedostali zadarmo a museli velmi těžce pracovat, aby jejich země vypadala tak, jak vypadá. Díky tomu se tu nesetkáte s arogancí, tolik otravující v okolních zemích. Ománci jsou přirozeně hrdí, vznešení, přátelští a velmi pohostinní. Rozhodně si zaslouží plný respekt a úctu návštěvníků a jsou připraveni stejnou úctou a respektem oplácet.
Typická architektura ománských pevností. Pevnost Barka Fort.
FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz
Osvícená monarchie, skvělé zřízení
Osvícená monarchie se zázemím tradičních hodnot provází ománskou společnost nástrahami a lákadly moderního světa. Moderní architektura není modlou, ale musí sloužit celkovému charakteru a kulturním tradicím. V Ománu neuvidíte výškové budovy, které mají ohromit svět, přesto se vám často bude tajit dech.
Ani pláže v Ománu nejsou k zahození. S plážemi na Zanzibaru se srovnávat nedají, ale za návštěvu stojí.