Rozhlasový pořad: poslechněte si jak cestovat levně!
David Eiselt: Cestujte na vysněná místa za minimum peněz
Pláž Grand Anse, La Digue, Seychely (letenky pořídil David Eiselt za 9 000 korun)Foto: Michaela Zaňková
Cestovat po světě za minimum peněz je snem mnoha lidí. Že je to opravdu možné, o tom vás přesvědčil pořad Mezi kontinenty, hostem Kláry Škodové byl David Eiselt. Lovec letenek, který umí najít tu nejvýhodnější cenu.
Jeho první levná letenka byla do Stockholmu, stála ho přesně 20 korun. Tehdy se začal o nízkonákladové cestování zajímat více. „Moje nejvypečenější letenka byla asi do Malajsie, kam jsem letěl za 3500 korun z Paříže. A další největším úlovkem byla zpáteční letenka z Prahy do New Yorku, ta mě vyšla na nějakých 2500 korun, toho si dodneška vážím,“ říká David.
Extrémně nízká cena letenek, jak je to možné?
„Zrovna tyhle ceny vznikají z chybových konstelací, kdy se v systému začnou prodávat letenky, jejichž ceny vznikly špatným výpočtem algoritmu, který se týká palivového příplatku. Mnohdy se stává, že palivový příplatek je až 90% z ceny letenky. V určitých okamžicích, kdy zkombinujete dva různé tarify, tak se algoritmus splaší a celý palivový příplatek vypadne.“
Rozhovor o levných letenkách
Další možností je potom špatné nahrání měny do systému, což se často stává na různých jazykových mutacích stránek leteckých společností. Z 300 eur pak může být rázem 300 korun.
Nižší ceny nabízejí letecké společnosti i díky různým akcím. „Většinou to bývá způsobené tím, že se snaží vyrovnat konkurenci, takže sníží ceny pod nově příchozího hráče. Nebo je to propagace nové destinace, popřípadě doplnění volných kapacit na daném spoji,“ vysvětluje David Eiselt.
Při koupi letenky zůstaňte racionální
Výhodná cena často vybízí k rychlému nákupu, je potřeba si ale pořádně zkontrolovat, co kupujete. „Je důležité kouknout se, ve kterém termínu letím. V anglickém rezervačním systému se snadno překliknete o měsíc. Dvakrát zkontrolovat jméno, protože není to poprvé ani naposledy, co jsem měl pět minut po zakoupení letenky dotaz na špatně vyplněné jméno.“
Hollywood, Los Angeles (letenky vyšly Davida Eiselta na cca 9 000 korun, společně se San Franciscem, Las Vegas, Chicagem a New Yorkem)Foto: David Eiselt
Ve zbrklosti můžete přehlédnout i jiné místo návratu nebo přestup mezi jednotlivými letišti. Součástí ceny pak nemusí vždy být odbavované zavazadlo, především u letů s nízkonákladovými dopravci po Evropě.
Při cestách mimo Evropu je dobré si předem zjistit, jestli se na vás nevztahuje vízová povinnost. U letů do USA se to týká i pouhého přestupu. „K elektronické cestovní registraci ESTA je zapotřebí mít nový pas s biometrickými údaji, zaregistrujete se online na stránkách amerických úřadů. Stojí 14 dolarů a je platná 2 roky,“ popisuje David.
Hledání levných letenek je jako sportka
„Řeknu si třeba, že mám chuť se podívat na New York. Tak začnu, budu pátrat po nějakých zajímavých letenkách a ne vždy se to samozřejmě podaří. Nemusím narazit na nic nebo se mi poštěstí a zrovna něco chytnu. Zhruba 14 dní zpátky jsem například našel Jižní Koreu, letenky do Soulu z Budapešti asi za 4000 korun.“
„Vyhledávám v systémech, ke kterým má přístup každý. Umožňují ale jisté funkce, které běžná veřejnost nezná. Vyžaduje to pochopitelně učení se s tím systémem.“
Stále však existují místa, kam se levná letenka prakticky sehnat nedá. „Jedná se o lokální destinace, kam létá pár aerolinií, ne-li jen jedna. Klasickým příkladem je Mikronésie a oblasti Pacifiku nebo ostrovy Karibiku, které nejsou tím hlavním mainstreamem.“
David Eiselt cestuje často, jen za rok 2014 uskutečnil 31 letů, rád se prý vrací hlavně do Malajsie. „Je to země, která toho má spoustu co nabídnout a u turistů není tolik atraktivní jako sousední Thajsko. Chtěl bych se někdy podívat na Velikonoční a Vánoční ostrovy, mám rád severskou přírodu, takže se plánuji podívat do Grónska a pak do Patagonie.“